Inaczej nazywane ogrodami wertykalnymi, co z definicji oznacza wprowadzaniu w ogrodzie kierunków pionowych, a dokładniej wprowadzaniu roślin w pionie. Co to oznacza w praktyce? Ogrody wertykalne mogą powstawać na ścianach, zarówno wewnętrzna jak i na zewnątrz budynków. Dodatkowo nie zajmują dużo miejsca i można je wprowadzać na małych powierzchniach.
Czym są zielone ściany
Żyjemy w czasach, gdzie dominuje beton, a każdy skrawek przestrzeni jest przeznaczamy na kolejne zabudowania. W miastach brakuje terenów zielonych, chociaż od kilka lat widzimy starania deweloperów na wprowadzanie dobrze urządzanych zieleńców przy nowych budynkach. Jenak, czy to wystarcza, aby oczyścić powietrze i poprawić jakość życia w mieście? Zdecydowanie nie! Ogrody wertykalne są więc idealnym rozwiązaniem problemów na brak roślinności w mieście.
Za prekursora pionowych ogrodów uważany jest francuski botanik, Patric Blanc. Jako pierwszy odkrył sposób na to jak rośliny mogą rosnąć bez gleby i to w dodatku w pionie.
Jego system zielonych ścian opiera się na specjalnej konstrukcji z płyt PVC oraz filcach, które posiadają kieszenie, w których umieszczane są rośliny. Całą zielona ścianę można podlewać automatycznie, ponieważ filc doskonale przewodzi wodę, którą dostarcza do każdej rośliny.
Co rzeczywiście dają nas ogrody wertykalne?
Zdecydowanie wpływają na podwyższenie dekoracyjności przestrzeni. Bo co bardziej przykuje wzrok ? Piękna, wielobarwna, żywa dekoracja, czy kolejny betonowa fasada?
Dodatkowo zielona ściana, działają jak naturalny filtr powietrza. Wiele rozwiązań związanych z ekologią i naturalnymi rozwiązaniami, w dłuższej perspektywie przynosi także korzyści ekonomiczne. Zielone ściany działają przecież jak izolacja dla budynków, co w rezultacie obniża zużycie energii. Chłodzą budynek w cieplejsze dni a ocieplają w zimne.
Wprowadzajmy więc zielone ściany wszędzie gdzie to możliwe!