Podczas całego etapu projektowania terenów zielnych niezwykle ważny jest dobry kontakt z Inwestorem, który dzięki licznym analizom i wizualizacjom może lepiej wyobrazić sobie swój przyszły ogród.

Projektowanie ogrodów zaczyna się od przeprowadzenia wywiadu z Inwestorem na temat jego oczekiwań i preferencji. Następnie sprawdzane są wymiary ogrodu, budynku oraz wszystkich elementów małej architektury. Powinno się również przeprowadzić inwentaryzację dendrologiczną i nanieść na mapę wszystkie istniejące drzewa i krzewy.

Pierwszy etap projektowy to wykonanie kilku wstępnych koncepcji, z których klient wybiera według własnego uznania tą najlepszą. Finalna koncepcja służy jako podstawa do wykonania projektu technicznego.

Projekt końcowy zawiera między innymi rzuty techniczne, projekty nawodnienia, oświetlenia, ogrodzenia, wizualizacje a także dobór szaty roślinnej.

Ogród jest miejscem żywym, który zmienia się wraz ze zmianami pór roku. Dlatego też ważnym etapem prac jest dokładne zaprojektowanie roslinności, tak aby ogród był atrakcyjny przez cały rok.

Podczas projektowania ogrodów pamiętać, że każdy projekt jest inny i należy podchodzić do niego w sposób indywidualny.